Spoření

Účinné způsoby, jak v kanceláři snížit účty za energii

Podnikáte z kanceláře? Pak jistě řešíte otázku, jak snížit účty za energii v kanceláři i v době energetické krize. Přinášíme vám účinné způsoby, jak ušetřit navzdory stoupajícím cenám za energie.

Následkem prudce stoupajících cen energií se zisky většiny podnikatelů snižují. Například účty za elektřinu se v roce 2022 v České republice zvýšily o 62 %, což bylo vůbec nejvíce ze všech států  Evropské unie. Výrazně stouply i ceny plynu a vody. Firmám tak rostou náklady a zbývá méně prostředků na investice do jejich rozvoje. Nejhůře to odnášejí začínající a malé podniky, které mají již tak omezené příjmy.

Třebaže nemusí být ušetření peněz za energie v komerčních prostorách, jako jsou kanceláře, snadné, existují způsoby, jak v kanceláři efektivně snížit účty za energie a mít více prostředků na podnikatelské projekty.

Zavedením nových opatření a změnou chování je možné v malém a středním podniku snížit účty za energie o 18-25 %! Pro účinné snížení nákladů na energii byste se měli zaměřit na následující oblasti, ve kterých bývá spotřeba energie nejvyšší:

Energeticky úsporné osvětlení

Účinný způsob, jak snížit účty za energie v kanceláři, je instalace energeticky úsporného osvětlení – například v podobě LED diod. LED žárovky nejenže spotřebovávají méně energie, ale ve srovnání s tradičními žárovkami vyřazují jasnější světlo, a navíc mají delší životnost.

Pro nižší spotřebu elektřiny proto optimalizujte plán osvětlení vaší kanceláře. Efektivním rozmístěním světelných zdrojů můžete dosáhnout maximálního jasu při minimálním osvětlení.

Máte-li zaměstnance, vybízejte je k tomu, aby zhasínali světla, pokud opouští místnost a obecně používali světlo pouze podle potřeby. Také zvažte efektivnější využití denního světla. Můžete například použít propustnější žaluzie nebo je v zimním období vůbec nepoužívat. Získáte tak nejen jasnější kancelář, ale díky slunečnímu svitu také více tepla.

Také se ujistěte, že osoba, která z kanceláře odchází jako poslední, nejenže zamkne, ale také dvakrát zkontrolujte, zda je všude zhasnuto.

Do méně používaných místností, jako jsou toalety, se vyplatí nainstalovat světla s pohybovým čidlem. Světla se tak automaticky zhasnou, když není nikdo přítomen, čímž se sníží spotřeba energie.

Kanceláře žerou hodně energie
Foto: Freepik

Vypínání kancelářského vybavení

Dalším snadným způsobem, jak snížit spotřebu energie v kanceláři, je naprogramování všech počítačových monitorů tak, aby se po určité době nečinnosti automaticky vypnuly.

Obdobně je možné ušetřit elektrickou energii naprogramováním počítačů tak, aby přešly do režimu spánku po několika minutách nečinnosti.

Dále si pohlídejte, že vypínáte všechny tiskárny, kopírky, kávovary a další kancelářské vybavení, pokud je nikdo nepoužívá. Chcete-li si vypínání kancelářských zařízení usnadnit, používejte energeticky účinné přepěťové ochrany. Také poučte své zaměstnance, aby vypínali zařízení v blízkosti svých pracovních míst, když večer odcházejí z práce.

Elektrospotřebiče v kuchyňce, jako je rychlovarná konvice, mikrovlnná trouba, chladnička či kávovar, vyměňte za produkty nenáročné na provoz (energetická třída A).

Vytápění a klimatizování kanceláře

Systém vytápění, větrání a klimatizace představuje až 40 % spotřeby energie v kanceláři. Pokud jste tak ještě neučinili, pořiďte si programovatelný termostat. Ten může vaší firmě pomoci ušetřit značné množství energie, protože díky němu lze centrálně regulovat teplotu a přednastavit nižší teplotu v kanceláři v mimopracovní době.

Stejně tak je praktickým způsobem, jak snížit náklady na vytápění, správné utěsnění oken a dveří, a to instalací speciálních lišt, které zastaví proudění studeného vzduchu. Můžete také nainstalovat dvojitá okna a pověsit izolovací závěsy. Také se ujistěte, že objekty, jako je kancelářský nábytek a koberce neblokují větrací otvory.

V létě neklimatizujte. Pokud je to možné přes noc větrejte a ve dne ponechte okna zavřená a překrytá žaluziemi či závěsy.

Těmito způsoby můžete snížit veškeré náklady na vytápění, větrání a klimatizaci až o přibližně 25 %.

Spotřeba vody

Máte v kuchyňce myčku nádobí? Vyhněte se zapínání tohoto kuchyňského pomocníka, pokud není úplně plný. Jedním z největších „žroutů“ vody v malých firmách jsou myčky nádobí a podobné spotřebiče.

Šetřete vodou tím, že se před zapnutím ujistíte, že máte plnou náplň. Stejný princip platí i pro další spotřebiče, které můžete mít ve firmě a které pracují efektivněji, když jsou plné.

Instalace solárních panelů

Využijte střechu své budovy přidáním solárních panelů. Pokud se vaše firma nachází v budově s více dalšími kancelářemi, můžete požádat pronajímatele o přidání solárních panelů a náklady zaplatit společně.

Třebaže je instalace solárních panelů finančně náročná, z dlouhodobého hlediska se vyplatí. Solární panely jsou nejlepší volbou zejména v případě, že máte energeticky náročný podnik, který si nemůže dovolit omezit spotřebu energie, ale má problémy s placením účtů.

Solární panely vám pomohou ušetřit peníze a vybudovat si loajalitu zákazníků, protože ekologicky smýšlející spotřebitelé raději nakupují u společností, které využívají udržitelné metody, jako je solární energie.

Sečteno, podtrženo

Většina spotřebované energie pochází z neobnovitelných zdrojů, jako je zemní plyn a ropa. Těchto zdrojů rychle ubývá a nárůst poptávky způsobuje prudký růst cen energie. Prudký nárůst cen ještě umocnila ruská invaze. Pro řadu podniků tak znamenají vysoké ceny energie ztrátu zisku.

Abyste zajistili, že se vaše ziskové marže nesníží, musíte zavést účinná opatření pro úsporu energie, jako je snížení spotřeby vytápění, využívání energeticky účinného osvětlení či instalace solárních panelů.

Výše uvedená opatření se mohou zdát jako nepodstatná, nicméně během roku se úspory rychle nasčítají. Peníze, které ušetříte díky nižším účtům za energie, můžete využít v programech pro rozvoj vašeho podnikání.

Podobné články

Back to top button