Spoření

Jak si vybrat nejlepší spořicí účet a ušetřit co nejvíce peněz?

Hledáte výhodný spořicí účet? Ideálně takový, který má vysokou úrokovou sazbu a nízké poplatky? Přečtete si na základě jakých kritérií spořicí účet vhodně vybrat.

Co je to spořicí účet?

Spořicí účty jsou poměrně jednoduché – ukládáte na ně hotovost, a jak se peníze hromadí, získáváte úroky. Nicméně ne všechny spořicí účty jsou stejné, počínaje těmito úroky. Funkce spořicích účtů se liší a jiná jsou i pravidla týkající se minimálních zůstatků, poplatků za vedení účtu, vkladů, výběrů a úrovní sazeb. Jak si vybrat ideální spořicí účet, který je pro vás nejvýhodnější?

Spořicí vs. běžný účet

Spořicí účet se hodí většině lidí. Zatímco běžný účet by měl být krátkodobou „zastávkou“ pro vaše peníze, spořicí účet je jejich úschovnou až do doby, dokud nebudete připraveni je utratit za své cíle. Spořicí účet je likvidní, dostupný a představuje bezpečné místo pro uložení peněz, které můžete v příštích letech potřebovat. Peníze navíc máte dostupné kdykoliv bez jakýchkoliv problémů. Převedete si je kamkoliv stejně jako z klasického běžného účtu, a druhý pracovní den můžete s penězi normálně operovat.

Jak již bylo řečeno, existuje mnoho možností spořicích účtů. Nabízí je řada institucí, od tradičních kamenných bank až po bankovní služby poskytované pouze online – a všechny se trochu liší.

Vlastnosti a funkce spořicího účtu

Jak ale zjistit, který spořicí účet byste si měli založit? Při výběru vhodného spořicího účtu zvažte následující vlastnosti účtu:

  • Úroková sazba
  • Počáteční vklad
  • Požadavky na minimální zůstatek
  • Poplatky za vedení účtu
  • Úrokové úrovně
  • Dostupnost a snadnost použití
  • Doplňkové spořicí účty

Níže si jednotlivé vlastnosti spořicích účtu podrobněji rozebereme:

Úroková sazba

Spořicí účty jsou úročeny, což je jejich hlavní výhoda oproti běžným účtům, ale i tak může být získaný úrok velmi nízký. Celostátní průměr se obvykle pohybuje v rozmezí od 0,1 % – 2 %. Takže zůstatek 100 000 Kč s úrokovou sazbou 2,5 % vynese ročně pouze 250 Kč. U lepších spořících účtů bez podmínek pak lze dosáhnout i na úrok 4 %, což je třeba případ Banky Creditas.

Vysoce úročené spořicí účty však vydělávají mnohonásobně více a zůstatek 100 000 Kč by mohl vydělávat 2 000 Kč nebo více každý rok. Je ale potřeba počítat s různými podmínkami jako zřízení dalších produktů nebo pravidelné platby na účet.

Počáteční vklad

Většina finančních institucí vyžaduje k založení účtu nějaký počáteční vklad. Některé banky vyžadují, aby u nich klient měl vedený i běžný bankovní účet.

Požadavky na minimální zůstatek

Mnoho spořicích účtů má požadavky na minimální zůstatek, což je nejnižší částka, kterou musíte mít na účtu a která se obvykle vyhodnocuje denně. Pokud klesnete pod tuto částku, může to u vás vyvolat poplatky. Hledejte účet, který vás nebude trestat za pokles pod minimální částku.

Poplatky za vedení účtu

Mezi běžné poplatky patří poplatky za nízký zůstatek, roční nebo měsíční poplatky za vedení účtu, poplatky za nečinnost/neaktivitu nebo poplatky za výběr z bankomatu – i když někdy jsou tyto poplatky zrušeny, pokud splníte určité požadavky, například udržujete minimální zůstatek, máte připojený běžný účet apod.

Hledejte účet, který vás nebude nutit překonávat překážky. Pamatujte také, že dnes je standard založení i vedení účtu zcela zdarma, stejně jako nulové poplatky za vedení nebo založení internetového bankovnictví.

Pravidelné poplatky, třebaže jen v řádu desítek korun měsíčně, mohou znatelně snížit výnosnost spořícího účtu.

Úrovně sazeb               

Některé spořicí účty nabízejí vyšší úrokovou sazbu, pokud splníte určité podmínky, například udržujete vysoký zůstatek nebo se přihlásíte k přímému vkladu či automatickým převodům.

Najděte si účet, který má nízkou hranici pro získání úroku, nebo ještě lépe nějaký, který nemá hranici žádnou, tedy si na něj můžete kdykoliv odkládat peníze, ke kterým máte neustále přístup.

Dostupnost a snadné používání

Další důležitou vlastností každého spořicího účtu je jeho dostupnost. Zjistěte si, jaký je proces ohledně vkladů, převodů a výběrů na spořicím účtu. Zjistěte také, zda účet zahrnuje internetové bankovnictví, mobilní bankovnictví (nejlépe aplikaci, která umožňuje vklady z chytrého telefonu) a přístup k bankomatu.

Doplňkové spořicí účty

Pokud máte specifické spořicí cíle, například na auto, bydlení, dovolenou nebo svatbu, možná si budete chtít založit další spořicí účty nad rámec hlavního nebo nouzového spořicího účtu. Tyto účty lze označit spořicím cílem a lze je plnit jednorázovými nebo opakovanými převody.

Závěrem

Váš spořicí účet by měl splňovat všechny výše uvedené funkce. Udělejte si čas na zvážení a přezkoumání toho, který spořicí účet je pro vás nejvhodnější. Drobná rešerše na začátku vám může zajistit vyšší úroky, které na svých uložených penězích ve výsledku získáte.

Podobné články

Back to top button