Spoření

Tipy, jak efektivně snížit každodenní výdaje

Nezáleží na tom, jestli si šetříte na něco konkrétního, chcete si vytvořit finanční polštář pro případ neočekávaných událostí nebo prostě a jednoduše chcete mít k dispozici více finančních prostředků pro svůj každodenní život. Tipy na způsoby, jak tady a támhle ušetřit pár korun, se vám budou hodit vždy. Jaké jsou tedy možnosti?

1) Vařte jídlo doma a plánujte si dopředu, co budete jíst

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak ušetřit, je snížit výdaje na jídlo. To samozřejmě neznamená uchýlit se k drastickým krokům a šetřit na vlastním zdraví. Jde o to najít rozumnou a přiměřenou strategii. Tou může být například to, že omezíte obědy a večeře v restauracích a zaměříte se na vaření doma.

Dalším způsobem, jak ušetřit nemalé částky, je plánovat si jídla na celý týden nebo alespoň pár dní dopředu. Vytvořte si nákupní seznam a držte se ho. Nákup potravin ve větším množství a příprava jídel, která můžete konzumovat i více dní po sobě, vám ušetří nejen peníze, ale i čas.

2) Nakupujte chytře

Před každým nákupem si udělejte čas na to, abyste si prohlédli aktuální letáky a porovnali ceny. Při nákupech online hledejte slevy, promoční kódy a nabídky cashbacku. Zvažte také, zda je potřeba například u oblečení utrácet za značky, nebo je možné podobné věci (a často neméně kvalitní) pořídit za nižší cenu. Při nákupu potravin se rovněž zamyslete nad tím, zda nakupujete přiměřeně a nakoupené potraviny skutečně spotřebujete.

3) Zvažte možnost zrušit kabelovou televizi

Streamovací služby, jako jsou Netflix či HBO, jsou momentálně na vzestupu a za zlomek ceny vám nabídnou ohromné množství zábavy. Pokud jste již nyní milovníci filmů a seriálů a na běžné programy se díváte jen zřídka, zvažte, jestli by pro vás zrušení televize nebylo výhodnější, případně jestli nevyužijete starého dobrého Uložto.cz.

Prohlédněte si nabídky jiných mobilních operátorů
Foto: Freepik

4) Prohlédněte si nabídky jiných mobilních operátorů

Další možností, jak ušetřit, je zamyslet se nad svým mobilním tarifem. Neplatíte zbytečně moc za něco, co by vám jinde nabídli levněji? Skutečně využíváte tarif naplno, nebo by bylo možné přejít na levnější nabídku, například s nižším množstvím dat?

Nelze jednoznačně říci, který operátor nebo tarif je nejvýhodnější, ale je dobré se poohlédnout, a to klidně i mezi těmi největšími, tedy T-Mobile, O2Vodafone. Nemusíte se nutně prohrabávat mezi řadou virtuálních operátorů.

Ušetřit každý měsíc klidně jen pár desítek korun znamená na konci roku stovky korun na osobu. V celé rodině pak může jít o úsporu až tisíců korun ročně pouze za telefon. Rozhodně pak stojí za to zrevidovat i internet nebo televize. A takto ušetříte každý rok. Podívat se a zrevidovat vaše tarify a programy se tak rozhodně může vyplatit, přestože úsporu neuvidíte okamžitě. Za delší období se ale úspory nasčítají a může jít o velmi zajímavý čísla.

5) Snižte svou spotřebu energií

Šetřením za energie nejen pomůžete životnímu prostředí, ale zároveň budete šetrnější i ke své vlastní peněžence. Zhasínejte světlo v místnosti, kde právě nejste, používejte energeticky úsporné žárovky, netopte více, než je potřeba, omezte dlouhé pobyty ve sprše a vyhněte se tomu, abyste radiátory zakrývali například nábytkem. Možností je přehršel, stačí se jen zamyslet nad svými návyky.

Obvykle navíc ono šetření energií nestojí žádnou významnou námahu, ale na konci roku vám peněženka poděkuje.

6) Využívejte věrnostní programy a kupóny

Zaregistrujte se do věrnostních programů ve svých oblíbených obchodech a získejte exkluzivní slevy a odměny. Ty se vám značně vyplatí při nákupu potravin, hygienických potřeb a drogerie. Většina řetězců nyní nabízí mobilní aplikace, takže jejich využití je již skutečně snadné. Aplikace vás navíc často upozorní na nové výhodné nabídky, které by vám jinak unikly, ale umožňují také nahrát všechny své věrnostní karty do telefonu, takže je pak budete mít kdykoliv s sebou, aniž byste s sebou museli nosit stoh plastových kartiček.

Dnes aplikace nabízí prakticky všechny větší řetězce jako Lidl Plus, Můj Albert, Kaufland Card nebo Tesco Clubcard, ale i mnoho dalších.

Nezavrhujte nákupy z druhé ruky
Foto: Freepik

7) Nezavrhujte nákupy z druhé ruky

Některé věci, jako jsou určité druhy oblečení, nábytek nebo elektronika (s přiměřenou opatrností) lze pořídit z druhé ruky za mnohem přívětivější ceny. Lze takto ušetřit například na oblečení pro děti, ze kterého vám zejména ti nejmenší po pár měsících zase vyrostou.

8) Vyhněte se impulzivnímu nakupování

Každý si chce občas dopřát něco hezkého. To je zcela v pořádku, ale je nutné znát tu správnou míru. Před každým nákupem se zeptejte sami sebe, zda danou věc skutečně potřebujete a kdy jste si naposledy udělali radost. Dobrou strategií je také s koupí chvíli počkat. Dáte si tak čas na rozmyšlenou a možná si uvědomíte, že danou věc tolik nepotřebujete, nebo narazíte na výhodnější nabídku.

9) Využívejte MHD a vlastní energii

Z výdajů za benzín nebo naftu se nám leckdy mohou protočit panenky. Jezdíte do práce autem? Zvažte, zda by nebylo možné dojíždět prostřednictvím MHD. Nezapomínejte také na to, že vy sami jste pohybliví. Snažte se minimalizovat jízdu autem tak, že budete více chodit pěšky nebo jezdit na kole.

Snížení každodenních výdajů představuje skvělý způsob, jak zlepšit svou finanční situaci. Nezapomeňte však také sledovat své úspory a udržovat si přehled o svém rozpočtu. To vám pomůže identifikovat i další oblasti, kde byste mohli pár korun ušetřit. A jako ve všem, i zde je klíčové vytrvat a držet se plánu.

Podobné články

Back to top button