Spoření

30 tipů, jak ušetřit peníze i z malé výplaty

Přemýšleli jste někdy o tom, jak by bylo příjemné ušetřit více peněz? Nebo utrácet méně peněz? Nebo obojí? Přemýšlejte o tom, jaký by byl váš život, kdybyste měli na účtu vždy desítky nebo i stovky tisíc navíc, nebo třeba i daleko více?

Jakou svobodu by vám to nabídlo? Jak by to změnilo váš pohled na práci? Jak by to změnilo vaši schopnost pomáhat druhým?

Co byste dělali, kdybyste byli díky obrovskému zůstatku na spořicím účtu skutečně finančně svobodní? Jak by to změnilo vaši kariéru? Pomohlo by vám to, abyste mohli uvažovat o nějakém vysněném povolání?

Podíváme se na seznam mnoha různých způsobů, jak můžete ušetřit peníze. Některé z nich zahrnují naučit se méně utrácet. Také se seznámíme s triky, jak více ušetřit. Tak či onak je výsledek stejný, tedy více peněz na bankovním účtu a méně stresu s placením složenek.

Ve článku se budeme zabývat hlavně tím, jak zbytečně neutrácet hlavně za sebe a domácnost. Nejde tedy nutně o hledání slev, ale spíše správné návyky. Další způsoby typu refinancování úvěru a další si necháme na jiný článek.

Zajímá vás to? Pojďme na to!

Nejlepší způsoby, jak ušetřit peníze

Asi každý, kdo žije na dluh nebo od výplaty k výplatě, přemýšlí, že by bylo lepší, kdyby existoval nějaký způsob, jak ušetřit peníze. Skoro vždy se na vinu dává malá výplata. Kdybychom přeci vydělávali více, měli bychom více peněz, no ne? Samozřejmě jsou situace, kdy je plat opravdu nízký a ušetřit je opravdu složité. Mnohem častěji ale problém neleží ve výši platu, ale v nesprávném přemýšlení o penězích nebo utrácení za věci, které opravdu nepotřebujeme.

Robert Kiyosaki ve svém bestselleru Bohatý táta, chudý táta tomuto říká „krysí závod“. Vždy si říkáme „kéž bychom vydělávali více„, ale když se tak reálně stane, tak si koupíme lepší auto, jíme dražší jídlo nebo se rovnou stravujeme v restauracích, přestěhujeme se do většího bytu, jezdíme na dražší dovolené, ale peníze stejně neušetříme. Nikdy si tak nevybudujeme portfolio investic, které pasivně vydělávají za nás, ale jen utrácíme a utrácíme, aniž bychom byli ve skutečnosti spokojenější.

Nejde nutně o nákupy luxusního oblečení nebo nejexotičtější dovolené. Problém naopak mnohdy vězí ve zvycích nakupovat spousty levných věcí, kdy si vůbec neuvědomujeme, kolik ve výsledku peněz utratíme za něco, co vůbec nepotřebujeme a co naši životní úroveň nijak nezvedne.

Cílem článku není nutně se cítit špatně, ale pochytit některé návyky, které pomohou ušetřit peníze, aniž by to snižovalo kvalitu života. Skoro každý totiž zjistí, že nejenom že by mohl utrácet méně, ono by šlo utrácet skutečně mnohem méně.

Zde je několik způsobů, jak můžete ušetřit více peněz tím, že budete méně utrácet. Začnu čtyřmi tipy, které vás možná trochu vyvedou z míry.

Jsou totiž více o mysli než o penězích. Nicméně ve vás vytvoří základ, který velmi pravděpodobně ovlivní to, jak budete s penězi zacházet. Jste připraveni?

Sledujte výdaje
Foto: PxHere

1. Začněte sledovat výdaje

Sledování výdajů je ten bod, který právě vám může změnit finanční život. I kdybyste ignorovali všechny ostatní body, tak tento si dejte k srdci. Proto je to také tip #1.

Ano, vím, že to vypadá jako zdlouhavý a nudný úkol, který přinese jen málo. Zkuste si ale opravdu pečlivě po dobu 30 dnů zapisovat všechny své výdaje. Pokud moc neutrácíte a kupujete toho málo, zabere vám to pár minut času. Pokud naopak utrácíte a nakupujete poměrně často, může tento krok otevřít oči, kdy si uvědomíte, kam že peníze reálně mizí.

Při zapisování výdajů nejde o změnu svých zvyků, naopak byste se měli snažit žít, jako doposud, ale všechny své útraty, i když jsou sebemenší, si poctivě zapisujte. Nespoléhejte se také jen na to, že vše máte na bankovním výpisu. Mnoho plateb platíme hotově a u samotného výběru z bankomatu, který se na výpisu objeví, pak nepoznáme, za co peníze přesně padly.

Využít můžete klidně excelovskou tabulku nebo online ekvivalent Google Tabulky, papírový notes nebo jakoukoliv mobilní aplikaci na poznámky. Nejde o nejmodernější řešení, ale funkční jsou všechny stejně.

Tento bod pomůže s uvědoměním, že často nejde o velikost platu, ale to, že člověk žije nad poměry toho, co si může dovolit. „Bezvýznamné“ útraty v desítkách nebo stovkách korun, o kterých člověk moc nepřemýšlí, dohromady dají tisíce korun měsíčně, tedy na konci roku desítky tisíc. Zapisování útrat odhalí mnohdy desítky zbytečných útrat za nesmysly, které po 5 minutách ani nevíme, že jsme kupovali.

Je těžké si zapamatovat všechny ty malé každodenní nákupy, které děláte. Sledování výdajů vám umožní rychlý přehled o vašich měsíčních výdajích.

Tento celkový pohled vám poskytne informace, které potřebujete k přehodnocení svých nákupů. Toto vyhodnocení vám pomůže s tipem č. 2 pro úsporu peněz.

2. Začněte o svých nákupech přemýšlet z hodnotového hlediska

Jsem přesvědčen, že dobré hospodaření s penězi má do značné míry co do činění se stavem mysli. Pokud se vám podaří naučit svou hlavu přemýšlet o penězích jinak, můžete se naučit s penězi lépe zacházet.

Jakmile jsem začal sledovat své vlastní nákupy, zjistil jsem, že dělám mnoho malých, bezvýznamných nákupů. Problém byl v tom, že tyto malé nákupy vedly k velkým útratám a prakticky nulovému ušetření peněz, nebo rovnou dluhům.

Naučil jsem se ale přemýšlet o penězích trochu jinak. Výdaje jsem si začal převádět na hodnoty, a přemýšlel jsem, jestli se mi daná útrata opravdu vyplatí.

Příklad výdajů založených na hodnotě

Řekněme například, že vyděláváte 200 korun na hodinu. Jednou se po práci zastavíte v restauraci a koupíte večeři za 200 korun.

Víte, že jste si mohli udělat stejně výživnou a dobrou večeři za 50 korun doma, ale jste unavení a je pozdě. Ve světě, kde se utrácí podle hodnoty, byste se před tímto nákupem jídla pozastavili a položili si otázku: Stojí mi tento nákup za to, abych pracoval hodinu navíc? Pak by následovaly další otázky.

Například byste si položili otázku, zda by se ty peníze nedaly utratit lépe. Způsob, který by více odpovídal vašim finančním cílům.

U výdajů založených na hodnotě neexistuje jednoznačně správná nebo špatná odpověď. Pouze vy můžete rozhodnout, které nákupy stojí za úsilí, které vynaložíte, abyste na ně vydělali peníze. Pro někoho s opravdu vysokým platem není problém vynakládat peníze za hotové jídlo z restaurace, protože se mu to časově vyplatí. Pro někoho, kdo naopak opravdu potřebuje uspořit, může být pravidelné nakupování jídlo z restaurace přesně ono žití nad poměry.

Pokud znáte odpověď na otázku, zda nákup přináší do vašeho života skutečnou hodnotu, můžete se nákupů, které nejsou založeny na hodnotě, vzdát. A naopak se vám otevřou dveře k investicím do věcí, které vám čas uspoří. Opravdu není lepší investovat do přístroje, který ušetří spoustu času v domácnosti? Možná tím, že na sebe budete mít více času, budete odvádět i lepší výsledky v zaměstnání a dočkáte se zvýšení platu.

Zvážení toho, zda nákup stojí za vaše těžce vydělané peníze, ještě předtím, než ho uskutečníte, vás přiměje přemýšlet o výdajích jinak. A myšlení založené na hodnotě výdajů bude ještě více motivující, pokud mu bude předcházet tento další krok.

Sepište si cíle
Foto: JumpStory

3. Udělejte si seznam svých finančních cílů

Sestavili jste si někdy seznam svých finančních cílů? Máte představu, jaké jsou vaše finanční cíle? Mnoho lidí žádné takové nemá.

Místo toho se snaží jen přežít měsíc, zaplatit účty a doufat, že jim něco zbude v bance.

Přesto vám seznam finančních cílů může pomoci získat širší pohled na vaše peníze. Doporučuji si sestavit seznam krátkodobých, střednědobých a dlouhodobých finančních cílů.

Krátkodobé finanční cíle jsou cíle, kterých můžete dosáhnout do jednoho roku nebo dříve. Střednědobé finanční cíle jsou cíle, kterých můžete dosáhnout do 5 let.

Dlouhodobé finanční cíle jsou cíle, jejichž dosažení vám bude trvat pět let nebo déle. Zde je několik příkladů krátkodobých, střednědobých a dlouhodobých cílů, které vám mohou pomoci vytvořit si vlastní seznam cílů.

Nápady na krátkodobé finanční cíle

  • Splatit dluh na kreditní kartě v hodnotě 20 000 Kč
  • Našetřit 30 000 Kč na dovolenou
  • Naspořit 30 000 Kč na případné krizové situace (Něco se rozbije? Můžeme to koupit bez zadlužení)

Střednědobé finanční cíle

  • Splatit všechny krátkodobější úvěry
  • Našetřit 200 000 Kč na nové auto
  • Vytvořit si pohodlnou rezervu 6 měsíčních platů

Dlouhodobé finanční cíle

  • Splatit hypotéku
  • Do 20 let naspořit 5 milionů na penzi

Jistě chápete, o co jde. Stačí, když si jedno odpoledne vyhradíte několik desítek minut a skutečně se zamyslíte nad tím, co je pro vás důležité. Na čem vám skutečně záleží, pokud jde o peníze?

Je to být bez dluhů? Být finančně nezávislý? Vytvořit si pravidelný pasivní příjem díky portfoliu investic?

Jen vy můžete rozhodnout, které finanční cíle jsou pro vás nejdůležitější. Ale jakmile to uděláte, získáte hnací sílu, která vám pomůže činit rozhodnutí o výdajích založená na hodnotách.

Tato hnací síla vás bude motivovat k tomu, abyste utráceli méně peněz a více šetřili. Získáte cíl, ke kterému se můžete upínat, a který vám dá sílu neutrácet za věci, které nejsou v životě podstatné, a naopak se nebát investovat tam, kde na tom skutečně záleží.

4. Šetřete peníze tím, že si stanovíte rozpočet

Čtvrtá část myšlenkové hry o peníze zahrnuje život s měsíčním rozpočtem. Máte vypracovaný plán sledování výdajů. Naučili jste se o výdajích založených na hodnotách. A sestavili jste si seznam finančních cílů, které jsou pro vás důležité.

Naučit se vytvářet písemný rozpočet a žít podle něj každý měsíc vám pomůže těchto cílů dosáhnout. Rozpočet vám pomůže vytvořit základ, který bude usměrňovat vaše výdaje.

Dříve jsem si myslel, že rozpočet mě jen omezuje. Nesnášel jsem představu, že mám kus papíru, který mi diktuje, jak mohu utrácet.

Ale netrvalo dlouho a uvědomil jsem si, že rozpočet vám ve skutečnosti dává svobodu. Rozpočet vám dává plán vašich výdajů, který vám zajistí, že skutečně dosáhnete svých finančních cílů.

Je to něco jako nejlepší kamarád vašich peněz – vždy je tu pro vás, aby vám pomohl udělat další krok ke skvělému finančnímu životu.

Dále se budeme zabývat tím, jak ušetřit peníze. Probereme všechny drobné tipy a triky, které můžete použít, abyste ušetřili více peněz.

Bydlení

Bydlení je jedním z největších výdajů, které může člověk nebo rodina mít. Zde je několik způsobů, jak můžete na bydlení ušetřit.

5. Neutrácejte tolik, kolik vám říká váš hypoteční zástupce

Hypoteční společnosti se sice snaží zajistit, aby lidé opravdu mohli splácet a zjišťují, jak utrácejí a kolik vydělávají, ale také se snaží prodat hypotéku a vydělat peníze. Pokud vám zástupce říká, že můžete utratit tolik a tolik, tak je to spíše naprostá horní hranice toho, co si skutečně můžete dovolit. Realita by měla být nižší.

Když začnete uvažovat o koupi domu, jedna z prvních věcí, kterou byste měli udělat, je nechat si předem schválit hypotéku.

Udělejte si laskavost a neutrácejte tolik, kolik vám zástupce hypotéky řekne, že můžete. V měsících s nedostatkem peněz oceníte dodatečný prostor v rozpočtu.

6. Plánujte velké výdaje dopředu

Jedním ze způsobů, jak se vlastnictví domu může pořádně prodražit, jsou opravy. Střechy, pece a obklady nebo jakékoliv jiné rekonstrukce mohou být poměrně nákladné na opravu nebo výměnu.

Že je občas potřeba zainvestovat to větší opravy bychom měli předpokládat, i když třeba nevíme, co přesně bude potřeba opravit nebo vyměnit. Neměli bychom tak být zaskočeni, když je opravdu tato investice nutná, a na tyto výdaje si půjčovat. Místo toho si každý měsíc ukládejte trochu peněz na spořicí účet určený na opravy domu. Stačí, když měsíční částku zařadíte do svého rozpočtu a necháte si peníze automaticky ukládat na spořicí účet.

Tak budete mít v případě velkých výdajů k dispozici hotovost a nebudete nuceni se zadlužovat.

Dalším způsobem, jak ušetřit na bydlení, je hlídat si spotřebu energií. Bezohledné pouštění vody, trvání na dokonale komfortní teplotě v domě a nechávání rozsvícených světel v nepoužívaných místnostech vás bude stát peníze.

Tipy si můžeme typicky vzít od svých rodičů, u kterých si můžeme všímat spotřeby. Zde je několik tipů, které vám pomohou ušetřit peníze v této oblasti.

Ušetřete za vodu
Foto: PxHere

7. Dbejte na spotřebu vody

Když si čistíte zuby, vypněte vodu. Při mytí nádobí pouštějte vodu menší silou.

Nastavte hladinu vody v pračce prádla podle velikosti náplně, kterou perete. Nezalévejte trávu, pokud má podle předpovědi během týdne pršet.

Instalujte toalety a sprchové hlavice s nízkým průtokem. Všechny tyto drobné kroky mohou v součtu znamenat velké úspory na účtech za vodu, i když s nějakou prvotní investicí, která se ale během velmi krátké chvíle vrátí.

Velmi dobrou investicí, která se dlouhodobě vyplatí, je pořízení myčky na nádobí. Ta nemá šetřit jen čas, ale hlavně vodu. I při sebespořivějším mytí nádobí ručně spotřebujeme násobně více vody než moderní myčky.

8. Ušetřete za vytápění a klimatizaci

Účty za energie mohou být při vlastnictví domu vysoké. Zde je několik tipů, jak ušetřit za energie.

Ztlumte topení (nebo klimatizaci), když je noc nebo když jste přes den pryč. Pokud v místnosti nikdo není, nezapomeňte zhasnout světla.

V zimě nechte otevřené žaluzie, aby dům mohl být vyhříván sluncem. V létě nechte žaluzie zatažené, aby se v domě ochladilo.

Pozvěte si specialistu, který posoudí, zda ve vašem domě nedochází k únikům energie. Mnohé energetické společnosti to udělají zdarma.

Drobné kroky, které snižují spotřebu energie, přinesou v dlouhodobém horizontu velké úspory.

9. Utrácejte méně za opravy bydlení

Již jsme hovořili o důležitosti úspor na opravy bydlení. Existují také způsoby, jak můžete utratit méně za opravy domu, když na ně dojde.

Například zvažte, zda si opravy nebo rekonstrukce neprovedete sami. Drobné práce, jako je oprava netěsnosti kohoutku nebo výměna podlahy z linolea, mohou být s trochou školení snadné.

Podívejte se na videa na YouTube nebo navštivte místní obchod s domácími potřebami, kde najdete návod na provedení menších oprav svépomocí.

Pokud si na opravu musíte najmout někoho jiného, nechte si doporučit od přátel a nebo využijte různých srovnávačů a recenzí. Dnes díky internetu není složité zjistit, kdo nabízí výhodné ceny a kvalitně odvede práci, kterou odvést má.

10. Pronajímejte místnosti ve svém domě

Dalším způsobem, jak ušetřit peníze za bydlení, je pronajímat místnosti ve svém domě. Můžete je pronajímat po celý rok a mít spolubydlící, kteří budou platit peníze za využití volných ložnic.

Nebo můžete využít službu Airbnb a pronajímat pokoje obchodním cestujícím a turistům. Pomocí služby Airbnb si můžete zvolit, jak a kdy budete pokoje ve svém domě pronajímat. Není to pro každého, ale jestli máte část bytu nebo domu nevyužívanou a oddělenou od svých prostor, je toto možná velmi pěkný způsob, jak vydělat nějaké peníze navíc.

Jste nájemce? Nebojte se. Existují způsoby, jak můžete ušetřit peníze i na nákladech na bydlení.

11. Najděte si levnější byt

Pokud za svůj pronajatý byt nebo dům utrácíte více, než byste chtěli, poohlédněte se po levnějších místech. Najít bydlení není díky internetovým vyhledávačům obvykle žádný velký problém, a i časová investice se vám vrátí, pokud najdete bydlení, které vám více vyhovuje.

12. Buďte správcem bytu

Některé bytové komplexy umožňují nájemníkům stát se správci společenství vlastníků nebo družstev, což typicky nevyžaduje tolik práce, ale lze tak vydělat nějaké peníze navíc.

Tyto povinnosti někdy zahrnují pomoc ostatním nájemníkům se základními problémy. Možná budete muset zavolat opraváře kvůli protékajícímu kohoutku.

Nebo budete muset pomoci nájemníkovi vyměnit ztracený klíč. Správcovské povinnosti se liší u každé pronajímané nemovitosti, ale všechny vám mohou ušetřit peníze za nájem, respektive tím, že přijdou nějaké peníze každý měsíc na účet.

13. Vyměňte práci za snížení nájemného

Pokud si pronajímáte rodinný dům, může vám pronajímatel poskytnout snížení nájemného za práce provedené na nemovitosti. Například můžete získat slevu na nájemném, pokud budete každý týden sekat trávník.

Nebo můžete získat slevu za provedení základní přestavby nebo opravy, například za vymalování. Promluvte si s pronajímatelem o možnostech. Ně vždy to vyjde, ale i pronajímatel někdy rád vymění vydělané peníze za více času a pohodlí, kdy navíc ví, že se o jeho majetek dobře staráte.

Doprava

Doprava je ve většině oblastí nutností. Existují však způsoby, jak můžete na dopravě ušetřit. Zde je několik nápadů.

Cesta do práce na kole
Foto: JumpStory

14. Nepodlehněte lákadlu nového auta

Prodejci automobilů a banky lákají k tomu, abyste si každých několik let pořídili nové auto. Lákají vás na nová a nablýskaná vozidla a výhodné financování.

Ale i když získáte půjčku s 0% úrokem, stále se vám bude každý měsíc nad hlavou vznášet vysoká splátka. A váš nový vůz ztratí hodnotu v okamžiku, kdy s ním vyjedete z parkoviště. Zvažte raději koupi spolehlivého ojetého vozu a placení v hotovosti.

15. Jak ušetřit na cestě do práce

Většina lidí musí do práce dojíždět, a někdy to znamená jezdit autem. Možná se vám však podaří ušetřit peníze tím, že najdete alternativní způsoby dopravy.

Můžete například jezdit společně s někým, kdo bydlí poblíž. Nebo můžete jet občas autobusem. Pokud bydlíte dostatečně blízko, můžete do práce chodit pěšky nebo jezdit na kole.

Možné je také si zkusit zařídit na jeden nebo dva dny v týdnu práci z domova.

16. Žijte v lokalitě, kde je vše dostupné pěšky

Pěší lokality jsou takové, kde je mnoho každodenních potřebných věcí v docházkové vzdálenosti. Obchod s potravinami, knihovna a místní lékař se nacházejí do několika set metrů, maximálně pár kilometrů od vašeho domova.

Mnoho obcí se dnes plánuje tak, aby se pěší chůze stala pro obyvatele schůdnou možností dopravy. Pokud nebydlíte v lokalitě, kde je vše dostupné pěšky, zvažte, zda se do takové lokality nepřestěhovat, pokud to pro vás má smysl. Jedním z bonusů je, že chůze vám zdarma pomůže udržet se v kondici.

Potraviny

Existuje několik způsobů, jak můžete ušetřit na potravinách v domácnosti. Tyto tipy mohou fungovat bez ohledu na to, zda žijete single nebo vychováváte děti.

Podle Českého statistického úřadu padne jen na potraviny přibližně 30 000 Kč na hlavu. Tato suma se navíc stále zvyšuje.

Tyto náklady jsou poměrně vysoké a ušetřit na potravinách, aniž by se snížila kvalita jídelníčku, by mělo být také na našem programu.

Farmářské trhy
Foto: PxHere

17. Naplánujte si jídelníček

Jedním ze způsobů, jak ušetřit velké peníze za potraviny, je vytvoření týdenního jídelníčku. Rozhodnu se pro sedm večeří na celý týden. Pak nakoupím suroviny, které potřebuji k přípravě těchto večeří.

Nakonec do nákupního seznamu přidám potraviny na snídani a oběd. Sestavení týdenního jídelníčku vám pomůže zajistit, že nikdy neskončíte u objednávky jídla s sebou, protože doma není co jíst.

18. Vytvořte si seznam levných jídel

Někdy je potřeba si dopřát, ale pokud plánujeme ušetřit, je potřeba se smířit s tím, že to dopřávání by nemělo být každý den. V zásobě bychom tak měli mít jídla, která jsou sice výživná, ale nejsou drahá.

Vytvoření cílové částky na jídla vám pomůže udržet rozpočet na potraviny nízký, ale přesto si občas dopřát extravagantnější jídla nebo si zajít do restaurace.

19. Vypěstujte si vlastní potraviny

Pokud je to možné, založte si zahrádku nebo se zapojte do komunitní zahrady. Semena různých plodin jsou velmi levná a návratnost výnosů je často velmi vysoká.

20. Nakupujte místní produkty

Nákupy na místních farmářských trzích a u místních zemědělců vám mohou pomoci ušetřit peníze i za potraviny. Supermarkety sice nabízí velmi pohodlný způsob nákupu v zásadě všech druhů potravin, ale ne nutně nejlepší ceny. Naopak farmářské trhy jsou na nákupy hlavně surovin velmi výhodné.

21. Nakupujte ve velkém (když to má smysl)

Nákup ve velkém vám může ušetřit spoustu peněz – někdy. Zásadní je, jestli potraviny, které nakoupíte ve velkém, skutečně využijete. Sice pak možná nakoupíte výhodněji, ale stejně se to nevyplatí, protože část vyhodíme.

22. Dbejte na plýtvání potravinami

Podle odhadů se asi třetina nakoupeného jídla nakonec vyhodí. To je spousta peněz, které končí na skládkách.

Podle těchto tipů můžete ušetřit peníze a omezit plýtvání potravinami ve vaší domácnosti:

  • Zbytky jídla využijte tak, že je sníte k obědu nebo je použijete na další večeři
  • Připravujte menší jídla
  • Sestavte si týdenní jídelníček, abyste kupovali jen to, co využijete
  • Nekupujte věci, které vaše rodina nemá ráda
  • Jednou týdně uspořádejte večer, kdy se vyčistí lednice od zbytků jídla

Omezení plýtvání potravinami vám může ušetřit stovky nebo i tisíce korun měsíčně. Toto je obvykle přesně ta částka, která ve výsledku v rozpočtu chybí.

Zábava

Utrácíte hodně peněz za zábavu, jako jsou návštěvy divadla a jídlo v restauracích? Zde je několik způsobů, jak se bavit za méně peněz.

23. Pořádejte filmové večery doma

Omezte návštěvy kina a místo toho pořádejte filmové večery doma. Ztlumte světla, dejte si popcorn a usedněte na gauč s oblíbeným filmem. Je to mnohem levnější než návštěva kina.

24. Najděte si koníčky a aktivity, které jsou zdarma

Existuje mnoho způsobů, jak se bavit zdarma. Navíc nikde není psáno, že čím dražší je koníček, tím spíše si ho užijeme. Naopak řada aktivit, které jsou (téměř) zdarma nebo vyžadují jen jednorázovou investici, často přinášejí daleko větší požitek. Také nemusí jít nutně o něco, za co neutratíme ani korunu, ale spíše levnější varianta něčeho, co může stát hodně peněz. Zde je několik nápadů:

  • Vydejte se na projížďku na kole
  • Vydejte se na výlet do státního nebo okresního parku
  • Navštivte koncert se vstupem zdarma
  • Sejděte se s přáteli na grilování nebo na pohoštění
  • Zahrajte si karetní nebo stolní hry
  • Jděte na procházku
  • Uspořádejte triatlon pro rodinu a přátele

Pokud jste ochotni být kreativní, můžete dělat mnoho věcí zdarma. Dále přejděme ke způsobům, jak ušetřit peníze za své zdraví

Zdraví

Vyzkoušejte tyto tipy, jak ušetřit peníze za péči o své zdraví. Možná budete překvapeni, kolik peněz můžete ušetřit.

25. Zaměřte se na prevenci

Stejně jako u většiny věcí platí, že prevence je často levnější než léčba. Zajistěte si každoroční prohlídku u lékaře, zubaře a očaře. Vyhněte se činnostem nebo návykům, o kterých je známo, že škodí vašemu zdraví. Příkladem může být kouření a nadměrná konzumace alkoholu.

Pravidelně cvičte a jezte hodně zelené zeleniny. Buďte střídmí v konzumaci cukru a zpracovaných potravin. Pečujte o své zdraví, abyste předešli nákladným lékařským výdajům.

26. Využívejte slev od pojišťovny

Zdravotní pojištění často přináší řadu benefitů a služeb se slevami. Může jít o různé prohlídky, kontroly nebo i zákroky či vstupy zdarma nebo se slevou.

27. Cvičení zdarma

Místo utrácení peněz za nákladné členství v posilovně zvažte možnost cvičení zdarma. Sestavte si cvičební plán, který můžete provádět doma. Nebo choďte pěšky, běhejte nebo jezděte na kole po místních stezkách nebo v blízkých parcích.

Cvičte podle pořadů o cvičení, které najdete v televizi, nebo si kupte sadu DVD zaměřenou na vaše oblíbené cviky. Cvičte s přítelem nebo milovanou osobou, aby bylo cvičení zdarma lákavější.

Výchova dětí

O tom, že výchova dětí může být nákladná, není třeba příliš diskutovat. Zde je několik nápadů, jak při výchově dětí utrácet méně.

28. Vybírejte si mimoškolní aktivity

Místo toho, abyste své dítě přihlásili na všechny dostupné mimoškolní aktivity, buďte vybíraví. Nechte je vybrat si každý rok jednu nebo dvě aktivity, které jsou pro ně důležité.

Pomůže vám to ušetřit peníze i čas.

29. Buďte kreativní, pokud jde o výdaje na oblečení

Kupovat dětem drahé značkové oblečení může být lákavé. Až budou vaše děti v pubertě, mohou na tom trvat. Zvažte následující možnosti, jak ušetřit peníze za dětské oblečení.

  • Nakupujte použité zboží v obchodech s úsporami, na Facebook Marketplace, eBay nebo na jiných stránkách
  • Pořiďte si oblečení na konci sezóny ve výprodeji a kupte dětem o velikost větší – do začátku další sezóny do oblečení dorostou

30. Zavedení rozpočtu „vše si promyslím“

Používání rozpočtu typu „vše si promyslím“ může být skvělým způsobem, jak utratit mnohem méně peněz.

Koncept je jednoduchý: Vezmete každou položku měsíčního rozpočtu a najdete způsob, jak daný výdaj snížit nebo odstranit.

Shrnutí

Doufám, že vám některé z těchto jednoduchých nápadů, jak ušetřit peníze, pomohou zlepšit vaši finanční situaci. S trochou kreativity existuje mnoho způsobů, jak ušetřit více peněz.

Ve článku pokud možno nejsou rady, že bychom měli šetřit na tom, co máme rádi, na dovolené nebo že bychom si neměli občas vyhodit z kopýtka. Ušetřit peníze bychom se měli snažit na pravidelných útratách, které nejsou pro kvalitu života zase tak podstatné. Občas jet na dovolenou je zcela normální, ale měli bychom s tím počítat, abychom se kvůli dovolené nezadlužili, tedy si třeba pravidelně odkládat nějakou částku, která následně padne na nějakou věc nebo zážitek.

Doufám, že vám některé tyto rady pomohou ušetřit nějakou tu korunku, a stav vašeho bankovního účtu se bude jen a jen zlepšovat.

Podobné články

Back to top button