Příručka

Co je operativní leasing a komu se vyplatí?

Co je operativní leasing

Operativní leasing je dlouhodobý pronájem vozidla na dobu určitou, typicky 2 až 3 roky (ale lze dohodnout v principu jakoukoliv dobu). Zákazník pravidelně platí leasingové společnosti, využívá auto, ale po uplynutí doby musí automobil vrátit, a typicky si sjedná další operativní leasing a dostane automobil nový.

V rámci operativního leasingu pak může využívat řady služeb, jako přezutí pneumatik nebo servis, ale musí využívat předem sjednaných servisů. V rámci služeb bývá také povinné ručení, havarijní pojištění, silniční daň, někdy také dálniční známka. Výše splátek se odvíjí od toho, jaké služby klient chce nebo potřebuje, takže pokud si chce například řešit servis po vlastní ose, tak může. Stejně tak cenu ovlivňují další parametry, jako nájezd kilometrů, stáří a cena vozu atp.

Výhody a nevýhody operativního leasingu

Nevýhody jsou jasné, a oproti klasickému leasingu, kdy automobil splácíte, a po poslední splátce je automobil váš, musíte u operativního leasingu auto vrátit a vaše není nikdy. V principu jde tak opravdu pouze o pronájem vozidla. Na druhou stranu jsou splátky u operativního leasingu výrazně nižší, a navíc nemusíte řešit prodej auta nebo opravy (pokud klient sám auto nepoškodí). Nevýhoda může spočívat také v omezeních, typicky jde o maximální povolený nájezd kilometrů. Operativní leasing tak není moc vhodný pro ty, kteří si k autu vybudují vztah a těžko se s ním loučí, nebo pro ty, kteří opravdu chtějí vlastní vozidlo.

Naopak ti, kdo rádi auta vyměňují a nechtějí mít další starosti, operativní leasing velmi ocení. Velmi vhodný je operativní leasing pro firmy i živnostníky, kdy se nadále není potřeba starat o prodej nebo jinou administrativu, ale vše je zařízené, a firma se tak může starat hlavně o svůj vlastní byznys, a ne o udržování vozového parku.

Běžné ceny operativního leasingu

Zde velmi záleží na parametrech, které si klient zvolí. U menších aut s nájezdem kolem 10 000 km ročně se cena pohybuje pod 4 000 Kč měsíčně, naopak u větších a dražších vozů s vysokým nájezdem se ceny mohou vyhoupnout nad 10 000 Kč měsíčně, luxusní nebo sportovní vozy mohou klidně přesáhnout 50 000 Kč měsíčně.

Vždy záleží na daných podmínkách, ale pokud má auto sloužit hlavně k běžnému dojezdu z místa A do místa B, může být cena velmi přívětivá a pro firmy nebo živnostníky naprosto ideální řešení.

Podobné články

Back to top button