Virtuální platební karta – co to je a jak si jí pořídit?
📝Obsah
Co je virtuální platební karta
Virtuální platební karta je v praxi platební karta, která existuje pouze v digitální (virtuální, elektronické) podobě. Není tedy vydaná jakožto plastová kartička, ale jen v internetovém bankovnictví nebo jiné aplikaci. Virtuální platební karta ale funguje stejně, jako karta klasická, tedy s ní můžeme platit zadáním všech jinak známých čísel, jako je číslo karty, datum expirace nebo trojmístný CVV/CVC ze zadní strany karty.
Tuto kartu nelze použít v situaci, kdy je potřeba jí vložit do platebního terminálu, ale je možné jí třeba díky mobilní aplikaci využít k bezkontaktnímu placení nebo výběrům z bankomatů, které umožňují bezkontaktní načtení karty. Stejně tak virtuální platební kartou snadno zaplatíme v internetových obchodech.
U virtuálních karet se také dají nastavit individuální limity, které si nastavíme, na co chceme. Některé banky, které vydávají tyto virtuální karty, to dělají často z důvodu, že jinak neumožňují nastavení specifických limitů pro platby na internetu. Pokud o toto rozdělení limitů máte zájem, je pak virtuální karta řešením.
Jaké jsou výhody virtuální platební karty?
Virtuální platební kartu vždy vydává banka, u které máme účet. Dříve šlo spíše o výstřelek moderní doby, ale dnes tyto karty vydává v zásadě každá banka zdarma, a co je důležité, okamžitě. Nemusíme čekat, až karta přijde poštou nebo si ji vyzvedávat na pobočce. O kartu požádáme a okamžitě je vydána.
Stejně tak ji můžeme ihned zrušit a založit obratem novou. To se hodí, když chceme zaplatit, ale bojíme se například zneužití této karty. Zaplatíme jednou, zrušíme jí, a nikdo jí pak již nemůže používat a my se nemusíme bát jakéhokoliv zneužití.
Virtuální platební kartu také prostě nemusíme fyzicky nosit, ale máme jí třeba v mobilu, a platíme s ní v obchodech, které umožňují bezkontaktní platby (tedy prakticky ve všech obchodech, kde lze kartou platit)
Jak si nejsnadněji virtuální platební kartu zařídit?
Nejsnadnější je použití mobilních aplikací Google Pay pro mobily s Androidem a Apple Pay pro mobily s iOS (tedy iPhone). Tato aplikace umožňuje přes naší platební kartu spojení s naší bankou, která po našem potvrzení virtuální platební kartu (která má jiné číslo i všechny další údaje od naší fyzické karty) uloží do aplikace, se kterou pak můžeme platit v obchodech tak, že namísto fyzické karty přikládáme k platebnímu terminálu telefon.
Technicky vzato je použití Google Pay nebo Apple Pay založeno na malinko jiném principu, než klasické virtuální karty, které jsou pouze v internetovém bankovnictví, protože do telefonu ukládáme zástupnou kartu za fyzickou plastovou kartu, kterou do aplikace načítáme, ovšem tato zástupná karta je v digitální podobě a má jiné číslo, takže jde o virtuální platební kartu.
Vytvoření virtuální platební karty bez nahrání do aplikace pak umožňují internetová bankovnictví nebo speciální aplikace bank, které fungují podobně, jako Google Pay nebo Apple Pay, jen jde o řešení přímo pro klienty, a ne univerzální řešení pro všechny.