Internetové bankovnictví

RB Klíč – návod ke stažení a aktivaci mobilní aplikace

Co je RB Klíč a jak funguje

RB klíč je mobilní aplikace, přes kterou lze potvrzovat přihlášení do internetového bankovnictví Raiffeisenbank, zasílání peněz, ale třeba také online platby kartou nebo ověření volání na infolinku. V praxi lze říci, že aplikace nám umožňuje se zbavit zastaralého přepisování kódů z SMSek, zapisování si kontrolních hesel, a to vše s lepším zabezpečením i pohodlím.

Pokud máte chytrý telefon nebo tablet s operačním systémem Android nebo iOS (iPhone nebo iPad), je použití aplikace velmi doporučované a časem bude spíše v zásadě povinné, protože starší způsoby prostě nejsou schopny řádně ochránit platby nebo přihlášení.

RB klíč a použití mobilní aplikace

V praxi aplikace funguje tak, že například platíte online kartou v e-shopu. Procesem platby projdete jako obvykle, ale těsně před samotným provedením platby a odesláním peněz kartou, vyskočí upozornění na mobilu nebo tabletu, kde máme aktivovaný RB klíč. My v RB Klíčí vidíme, že je potřeba ověřit platbu v e-shopu, kterou si ještě můžeme překontrolovat. Poté platbu na mobilu potvrdíme otiskem prstu, rozpoznáním obličeje Face ID nebo zadáním PINu, který si nastavíme. Teprve poté, co je platba schválena, mohou peníze odejít.

Podobně vše funguje i při zadávání platebních příkazů, přihlašování a dalších akcí. Vždy si tedy můžeme zkontrolovat, co se děje. Pokud by se někdo třeba chtěl přihlásit do našeho účtu, musel by ještě mít v ruce náš telefon a umět přihlášení potvrdit typicky biometrickými údaji. Vše je tedy bezpečnější a zvlášť otisk prstu nebo Face ID ověříme doslova během 2 sekund, což je prostě rychlejší a pohodlnější, než přepisování kódů z SMS.

RB Klíč je součástí mobilního eKonta nebo jako samostatná aplikace

Raiffeisenbank šla tou nejlepší možnou cestou, co se týče možnosti použití aplikace. Pokud používáte mobilní internetové bankovnictví v aplikaci eKonto, máte RB klíč přímo součástí této aplikace, tedy nemusíte nic dalšího stahovat.

Pokud eKonto nemáte nebo z nějakého důvodu nechcete, nevadí, RB klíč můžete mít i jako zcela samostatnou aplikaci, kterou používáte jen k ověřování přihlašování nebo plateb.

Různé banky zvolily různé možnosti. Například Komerční banka s KB Klíčem nabízí pouze oddělenou aplikaci, takže prostě na mobilu jsou 2 aplikace. Stejnou cestou šly třeba také aplikace ČSOB Klíč nebo George klíč od České spořitelny. Naopak třeba MONETA Money Bank, Fio Banka, Air Bank, Equa Bank nebo mBank nabízí pouze možnost jedné aplikace, která v sobě obsahuje bankovnictví i ověřování. Raiffeisenbank nabízí tu možnost, která nejvíce vyhovuje komukoliv, kdo je u této banky klientem.

Stažení RB Klíče na Android a iOS (iPhone nebo iPad)

Jak bylo řečeno, RB Klíč může být součástí internetového bankovnictví Raiffeisenbank eKonto. Pokud chcete své finance mít pod kontrolou na mobilu, je asi nejlepší možnost mít jen jednu aplikaci, se kterou máte pod palcem finance i ověřování:

eKonto pro Android stáhnete zde eKonto pro iOS (iPhone/iPad) stáhnete zde

Pokud eKonto nepoužíváte, ale potřebujete nebo chcete využívat RB klíč, můžete si stáhnout tuto ověřovací aplikaci zcela samostatně, a používat pouze ji:

RB klíč (samostatná aplikace) pro Android stáhnete zde RB klíč (samostatná aplikace) pro iOS stáhnete zde

V obou případech je potřeba aplikaci stáhnout klasickým způsobem a nainstalovat. Doporučujeme využít wi-fi připojení, pokud nemáte neomezená data. Aplikace nejsou objemné, takže ani nezaberou moc místa na vašem zařízení, ale stejně pokud je možnost, tak je lepší daty šetřit, abyste je mohli využít na nějaké jiné věci.

Návod jak aktivovat aplikaci RB Klíč

  1. Přihlaste se na počítači do svého internetového bankovnictví klasickou metodou (typicky ověřením přes SMS)
  2. V horním menu klikněte na ozubené kolečko (Nastavení) a poté v levém menu zvolte RB klíč a Nová aktivace. Na obrazovce se objeví aktivační QR kód, a také textová podoba aktivačního kódu
  3. Na mobilu nebo tabletu stáhněte aplikaci RB klíč a otevřete ji
  4. Proklikejte se informacemi a jako způsob aktivace vyberte Internetové bankovnictví
  5. Zadejte aktivační kód, který máte otevřen v internetovém bankovnictví na počítači – přepsat ho můžete ručně nebo vyfotit QR kód
  6. Zvolte PIN – typicky má 4 znaky, ale můžete jejich počet i rozšířit kliknutím na Složitost hesla. Tento PIN můžete používat k ověřování a měl by se lišit od vašeho PINu ke kartě
  7. Pokud to váš telefon umožňuje, můžete si aktivovat ověření otiskem prstu nebo Face ID
  8. Dokončete aktivaci. V internetovém bankovnictví na počítači klikněte na „Pokračovat“ a zkontrolujte, jestli souhlasí ověřovací číslo, které vidíte v aplikaci
  9. Uschovejte si aktivační kód a PUK, které se objeví, které můžete využít k aktivaci na jiném zařízení. Pokud tato data ztratíte, bude potřeba navštívit pobočku nebo použít alternativní způsob přihlášení přes SMS a aplikaci znovu aktivovat
  10. Hotovo, můžete používat RB klíč k ověřování

Podívat se můžete také na oficiální video, kde je vše vidět i s grafikou:

https://www.youtube.com/watch?v=YKFnnwQG-6U&ab_channel=Raiffeisenbank%C4%8CR

Často kladené otázky (FAQ)

❓Platí se za RB klíč nějaký poplatek?

Ne, aplikace je zcela zdarma pro všechny klienty Raiffeisenbank.

❓Je nutné používat aplikaci RB klíč?

Zatím není a je možné využívat metod ověření přes SMS, ale pokud máte telefon, který aplikaci podporuje, je instalace a její používání silně doporučováno, protože jde o moderní a bezpečnější metodu zabezpečení vašich financí.

❓Je nutné být při použití aplikace RB klíč online?

Není, pouze během aktivačního procesu. Ověřovat je možné také alternativními metodami v režimu offline, které zvolíte na potvrzovací obrazovce vašeho počítače kliknutím na „Mobilní zařízení nemá datové připojení“ a poustupte podle instrukcí. Je to složitější a delší, takže být online je rozhodně pohodlnější, ale není to životně nutné.

❓Je možné mít RB klíč aktivovaný na více telefonech?

Ne, není to umožněno z bezpečnostních důvodů.

❓Ztratil jsem telefon s aktivovaným RB klíčem. Co teď?

Volejte na Infolinku +420 412 446 402, která je k dispozici nonstop.

Podobné články

Back to top button