Příručka

Co je konsolidace půjček – vyplatí se sloučit půjčky do jedné?

Co je konsolidace půjček

Konsolidace půjček je sloučení několika existujících půjček do jedné. Může jít o různé typy úvěrů, jako klasické spotřebitelské úvěry, kreditní karty, kontokorenty nebo hypotéky. Sloučit lze i nebankovní úvěry.

V praxi vše probíhá tak, že všechny dosavadní půjčky refinancujete, tedy převedete pod jinou společnost, která všechny tyto úvěry konsoliduje, tedy sloučí do jedné nové půjčky, kterou pak splácíte na jednom místě s nižším úrokem i měsíčními splátkami.

Výhody konsolidování úvěrů

  • Splácí se pouze jeden úvěr a vše je tedy přehlednější
  • Získáte nižší úrok (pokud byste ho nezískali, nemá smysl půjčky konsolidovat)
  • Sníží se celkové měsíční splátky
  • Konsolidace je v praxi sjednání nového úvěru za jiných podmínek. Lze si tak případně půjčit i nějaké peníze navíc

Na co si při konsolidaci dávat pozor

Při konsolidaci úvěrů si dávejte pozor na to, jestli je možné půjčku předčasně splatit. Konsolidace se může zdát výhodná, protože se sníží úrok a měsíční poplatky, ale zase se prodlouží doba splácení. Ve výsledku tak můžete zaplatit i celkově vyšší částku, než byste zaplatili na původních úvěrech. Většina bank ovšem umožňuje úvěr splatit předčasně nebo zaslat mimořádné splátky bez sankcí, ale je vždy dobré si tuto informaci ověřit nebo spočítat, kolik celkově splatíte na novém úvěru.

Konsolidace tedy může být i v některých případech nevýhodná, a je potřeba se vždy poradit nebo využít kalkulaček u bank nebo společností, které tento produkt nabízejí. I celkové navýšení splacené částky úvěru se ovšem může vyplatit těm, kdo potřebují hlavně snížit měsíční splátky. Je lepší splácet pravidelně a vzorně, i když po delší čas, než kvůli příliš vysokým splátkám domlouvat další a další úvěry typicky s obrovskými úvěry, které ve výsledku způsobí daleko větší finanční potíže.

Sjednání konsolidace

Konsolidaci stávajících úvěrů nabízí většina bank. Jde ovšem o vytvoření nového úvěru, jen za jiných podmínek. Díky už existujícím smlouvám lze některé kroky ověření vynechat, ale jinak jsou banky ze zákona povinné ověřit bonitu klienta, tedy jeho schopnost splácet. Ověřuje se v praxi vše, co u jakékoliv jiné půjčky, tedy příjem, platební morálka a také finanční minulost z registrů.

Nezaplacené splátky mohou automaticky znamenat, že konsolidace bude automaticky zamítnuta. Pokud se tak stane jednou, stačí splátku doplatit, počkat několik měsíců a zkusit o konsolidaci požádat znovu. U 3 nesplacených úvěrů v řadě se pak klientovo jméno zapíše do registru dlužníků a roky nepůjde o další půjčku požádat.

Typicky se bez problémů sloučí spotřebitelské úvěry, kreditní karty nebo kontokorenty, ale problém může nastat při pokusu o sloučení půjček od nebankovních společností vystavených bez nutnosti ověření v registru dlužníků nebo větší hypotéky či leasingy. Neznamená to, že konsolidace bude zamítnuta celá, ale nepůjdou zahrnout úplně všechny úvěry.

Podobné články

Back to top button