Příručka

Co je debetní karta a jak funguje?

Co je debetní karta?

Debetní karta je plastová kartička, která je přímo napojena na náš bankovní účet. Touto kartou můžeme platit po internetu nebo v obchodech, takže s sebou nemusíme nosit hotovost, nebo si také vybrat hotovost z bankomatů. Debetní kartou je dnes naprosto běžnou součástí nakupování a téměř všechny obchody, a to i ty nejmenší, dnes platbu kartou umožňují.

Jestli je možné platit kartou je ale i tak dobré ověřit předem, typicky tyto informace najdete přímo při vstupu do prodejny nebo místa služeb, kde se nachází informace o přijímaných metodách plateb nebo jsou zde vypsány značky karet jako VISA, MasterCard a další.

Debetní karta se typicky automaticky dodává při sjednání běžného účtu v bance a její vedení je prakticky jistě zcela zdarma. Poplatky se mohou týkat výběrů z bankomatů, ale zde je vždy důležité se podívat na podrobné podmínky u jednotlivých bank.

Rozdíl mezi platební, debetní a kreditní kartou

Zatímco debetní karta je přímo napojena na bankovní účet majitele, kreditní karta je napojena na samostatný úvěrový účet v bance (nebo jiné společnosti, která tento produkt nabízí – kreditní karty nabízí třeba Alza i další společnosti) s předschváleným limitem půjčky. Při platbě kreditní kartou se tak dostáváme do dluhu, který je potřeba bance splatit. Výhoda a oblíbenost kreditních karet spočívá v tom, že při včasném splacení se ke dluhu nepřipočítávají úroky. Toto bezúročné období trvá typicky 30 až 55 dnů, ale záleží na bance, která kreditní kartu vydala. Nevýhoda je pak ta, že při splacení až po tomto bezúročném období se úroky pohybují kolem 20 % nebo i více.

Debetní karta je proti tomu napojena přímo na účet majitele karty, takže při placení se strhávají peníze, které na účtu máme. Při platbě debetní kartou nemůžeme jít na účtu do mínusu, pokud nemáme sjednaný další produkt, jako kontokorent, se kterým je možné přejít se zůstatkem na účtu i do záporných hodnot.

Platební karta je pak jakákoliv karta, která umožňuje platit za služby nebo produkty. Do pojmu platební karta tedy spadají jak debetní tak kreditní karty.

Rozdíly se mohou týkat i poplatků za vedení, výběry z bankomatů, ale karty také mohou nabízet různé bonusy nebo benefity. Tyto benefity se typicky týkají karet kreditních a může jít o pojištění nakoupeného zboží, cestovní pojištění nebo přístup do letištních salónků.

Proč se často debetní kartě říká „kreditka“, i když jde o jiný produkt?

V České republice se často pojmy „kreditní karta“ a „debetní karta“ zaměňují. Lidé často používají pojem „kreditní karta“ nebo „kreditka“, i když ve skutečnosti myslí klasickou debetní kartu. Důvod je pravděpodobně v tom, že kreditní karty se velmi často používají v amerických seriálech a filmech, kde je používání kreditních karet naprosto běžné.

Když se u nás začaly rozšiřovat debetní karty, tak jsme v seriálech a filmech viděli, že se stejně vypadajícím kartám říká kreditky, tak se tento pojem ujal a používá se dodnes. Je ale dobré vědět, že samotná platba s těmito kartami probíhá identicky, ale jde o rozdílný produkt.

Podobné články

Back to top button