Příručka

Jak se počítá úrok z půjčky a co je RPSN?

Výběr správné půjčky může být složitý. Pokud potřebujete peníze navíc a nemáte zrovna našetřeno, neberte hned první půjčku, která se tváří jako výhodná. Věděli jste například, že RPSN je při výběru půjčky mnohem důležitější než výše úroku? A víte, jak úrok spočítat?

Co je to úrok z půjčky?

Úrok je v podstatě odměna bance za to, že vám půjčku poskytla a vyjadřuje se v procentech. Jeho výpočet se odvíjí od toho, zda je fixní po celou dobu splácení úvěru a na jak dlouhé období se aplikuje. Výše úroku je velmi individuální. Stanovuje se na základě typu půjčky, bonity klienta, výše jeho příjmů a dalších faktorů. 

Jak se úrok z půjčky počítá?

Výši úroku si můžete snadno spočítat v jakékoliv online kalkulačce, které většinou najdete přímo na stránkách poskytovatele půjčky. Pokud si chcete úrok spočítat sami, budete potřebovat znát tyto údaje:

  • Výše jistiny – částka, kterou si půjčujete.
  • Sazba – roční úrok, který vám banka stanoví.
  • Doba splatnosti – uvádí se v týdnech, měsících nebo letech.

Pro výpočet úroku se používá tento vzorec: Úrok = (jistina × sazba × doba splatnosti) / 100

Každou měsíční splátkou ale snižujete výši jistiny. Dochází tak k tomu, že se v čase mění poměr peněz, které ve vaší splátce tvoří splátku jistiny a úroku. S každou další splátkou totiž platíte o něco menší úrok a o něco více splácíte jistinu, tedy celkovou zapůjčenou částku.

Co je to RPSN?

Zkratka RPSN znamená roční procentní sazba nákladů. Je vyjádřena v procentech a udává se vždy na jeden rok (proto p. a. = per annum  / za rok). RPSN vyjadřuje celkové náklady, které jsou s půjčkou spojeny. RPSN si můžete u půjček přehledně porovnat a dejte si především bacha u nebankovních půjček, kde jsou různé skryté poplatky, které se však v RPSN musejí zrcadlit.

K čemu slouží RPSN?

RPSN vám umožní snadno a rychle porovnat, jaký úvěr je pro vás výhodnější. Výše RPSN vám totiž řekne, jak velkou část půjčky spolu s dalšími poplatky musíte poskytovateli půjčky za rok uhradit.

Jaké poplatky v sobě RPSN může zahrnovat?

Do nákladů na půjčku vstupuje celá řada poplatků. Mezi nimi může být například:

  • posouzení žádosti o půjčku,
  • připsání částky na váš účet,
  • správa půjčky,
  • vedení účtu, na který peníze dorazí,
  • převod peněz na účet,
  • příjem splátek,
  • pojištění schopnosti splácet půjčku apod.

Uvádět RPSN je povinné

Údaj o RPSN je od 1. ledna 2011 povinný pro všechny poskytovatele půjček. Uvádět jej musí i ve své marketingové komunikaci. Lidé si tak mohou lépe porovnat náklady na půjčku s tím, co dokáží vydělat. Výpočet RPSN je mnohem složitější než výpočet úroku, proto doporučujeme použít online kalkulačku, kterou najdete na stránkách poskytovatele půjčky.

Podobné články

Back to top button