Příručka

Okamžitá platba – co to je a které banky ji nabízejí

Co je okamžitá platba

Okamžitá, též také instantní platba je taková platba, kterou banka odešle a druhá banka zpracuje v řádu sekund, a to 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Pro odeslání i příjem je nutné, aby obě banky okamžitou platbu podporovaly, jinak je nutné zadat příkaz „postaru“ běžným převodem, který je ale na zpracování delší a peníze mohou být připsány až následující pracovní den.

Maximální možná částka, kterou lze jednou okamžitou platbou odeslat, je 400 tisíc Kč. Tento limit je nastaven zákonem na toto maximum, ale jednotlivé banky si mohou limity nastavovat podle sebe, tedy limity snížit nebo nastavovat maxima jednotlivých plateb nebo denní odeslané platby.

Okamžité platby jsou v takřka všech případech zdarma nebo v ceně standardního platebního příkazu, a pokud je možné je použít, tak jde rozhodně o skvělý způsob, jak peníze odeslat okamžitě tak, aby je měl příjemce na svém účtu ihned.

Okamžité platby se také liší od plateb expresních nebo prioritních, které jsou určeny pro situace, kdy jsou peníze odesílány odpoledne, ale chceme, aby peníze dorazily ještě ten den. Tyto prioritní / expresní platby jsou typicky zpoplatněny, a navíc jsou stále pomalejší, než platby okamžité, které fungují naprosto kdykoliv a platba se připíše v řádu sekund.

Okamžité platby také nejsou určené pro inkasa nebo trvalé příkazy, takže ty se odesílají standardním způsobem.

Banky podporující okamžité platby při přijímání i odesílání

Aby bylo možné okamžitou platbu zadat, je nutné, aby obě banky tuto funkci umožňovaly. Pro využití funkce okamžité platby je obvykle při klasickém odesílání peněz zakliknout tlačítko (může se objevit až po zadání kódu banky v čísle účtu příjemce, nebo platba může být automaticky odeslaná jako okamžitá, pokud splní podmínky limitu platby a je odeslaná do banky, která okamžité platby také umožňuje). Okamžitou platbu zatím nabízí tyto banky:

Seznam najdete také na webu České národní banky zde. Podíváme se na podmínky u jednotlivých bank a také limity odesílání.

Air Bank

Limit jedné platby je nastaven na 400 000 Kč, denní limit nastaven není. Pokud potřebujete odeslat více peněz, je potřeba platbu rozdělit na více okamžitých plateb.

Banka CREDITAS

Limit jedné platby je nastaven na 400 000 Kč, plateb je možné odeslat i více.

Česká spořitelna

Limit jedné platby je nastaven na 100 000 Kč, denní limit není omezen, ale řídí se podle typu bezpečnostního potvrzení, kterou klient využívá.

ČSOB

Limit okamžité platby je 400 000 Kč, denní limit se řídí limitem nastaveným v internetovém bankovnictví.

Equa Bank

Limit platby je 400 000 Kč, ale okamžitou platbu lze využít jen v mobilním bankovnictví.

Fio Banka

Limit jednotlivých plateb je nastaven na 100 000 Kč, denní limit pak 400 000 Kč.

J&T Banka

Limit jedné okamžité platby je 400 000 Kč, denní limit není nastaven.

Komerční banka KB

Limit jedné okamžité platby je 400 000 Kč, denní limit není nastaven.

mBank

Okamžité platby jsou zpoplatněny 1 Kč, limit jedné platby je 400 000 Kč a denní limit je nastaven na 1 milion korun.

MONETA Money Bank

Limit jedné okamžité platby je 400 000 Kč, denní limit není nastaven.

PPF banka

Limit jedné okamžité platby je 400 000 Kč, denní limit není nastaven.

Raiffeisenbank

Limit jedné okamžité platby je 400 000 Kč, denní limit není nastaven.

Podobné články

Back to top button