Zásady bezpečnosti při výběru z bankomatu
📝Obsah
Vyhněte se podvodům a krádežím
Není asi překvapivé, že bankomaty byly a jsou častým terčem kriminálníků. Obyčejný kapsář si může snadno vyhlédnout oběť, která si právě vybrala slušný obnos peněz, chytřejší podvodník může dokonce různými způsoby vysledovat při výběru PIN kód a následně ho použít na odcizení ještě větší sumy. Jak se můžeme proti těmto nepříjemným eventualitám bránit?
Nutno říct, že bezpečnostní opatření kolem bankomatů a hotovostních transakcí se naštěstí za posledních pár desetiletí výrazně zlepšila. Dnes by již měl každý bankomat mít alespoň jednu bezpečnostní kameru, algoritmy automaticky hledají atypické chování vlastníka karty a podezřelé případy (náhlý výběr obrovské částky ve městě, kde vlastník nebydlí) blokují, a i na straně banky je dnes běžné, že se podvodná transakce rychle reklamuje a vrátí.
Stejně je však lepší těmto nástrahám předejít, než hasit problémy až poté, co nastaly. Člověk nemusí nosit zbraně, pepřový sprej, nebo se učit karate (tyto způsoby ochrany bezpečnosti bývají občas dokonce kontraproduktivní). Stačí použít zdravý selský rozum a dát si pozor na některé zásady.
Sledujte pozorně okolí (nejen u bankomatů)
První zásadou bezpečnosti snad v jakémkoliv kontextu je být si dobře vědom svého okolí. Vědět, kolik a jakých lidí se kolem mě pohybuje, kudy při vzniku problému můžu ustupovat, jaké jsou vlastnosti terénu (kluzký, nerovný atp.) a tak dál. Výběr z bankomatu není výjimkou.
Pokud máte z někoho v okolí špatný pocit, ať už se jedná o partičku teenagerů nebo dvojici agresivních opilců, je rozhodně lepší se projít a buď najít jiný bankomat, nebo se vrátit až se prostor vyčistí. Člověk je poměrně citlivý na podezřelé chování či na to, když ho/ji dlouho někdo sleduje, takže když máte ze situace kolem bankomatu nepříjemný pocit, není vhodné ho ignorovat.
I poté, co k bankomatu přistoupíte, nepřestává platit zásada o pozorování okolí. Je dobré vědět, kde jsou umístěny kamery (většinou přímo na bankomatu, ale často i někde nad ním), jestli někdo za vámi jen čeká ve frontě, nebo se blíží s jiným záměrem. K tomuto účelu jsou na mnoha bankomatech umístěny reflexivní plochy, díky kterým uvidíte za sebe, aniž byste se museli paranoidně otáčet.
U bankomatu je vhodné stát blízko a blokovat ideálně i rukou výhled na číselník, aby nikdo zdálky nevyčetl váš PIN z pohybu prstů. Není však dobré stát bezprostředně před kamerou (záleží kde je umístěna), která by pak nemusela zabrat potenciálního zločince.
Etiketa výběru z bankomatu
Mělo by být samozřejmé, že opatrnost ze strany vybírajícího by měla být oplácena ohleduplností okolních lidí, a to zejména těch, kteří čekají ve frontě. Dodržovat diskrétní vzdálenost by mělo být samozřejmostí, i když na zemi není diskrétní zóna vyznačena!
Kromě toho bychom neměli do transakce nijak vstupovat, a to s jakýmkoliv záměrem. Pouze když si vybírající člověk sám řekne o pomoc, můžeme přistoupit blíže a pokusit se poradit, ale i poté je třeba se ihned obrátit zády či se vrátit na původní místo, když vybírající zadává PIN či výši částky!
Také mějte na paměti, že kromě policie nemá nikdo právo přerušovat či vstupovat do probíhající transakce. Ani někdo, kdo se tváří a je oblečen jako ATM mechanik nebo člen ostrahy obchodního centra, by k vám neměl přistupovat s požadavkem či radou, pokud zrovna používáte bankomat.
Ochrana osobních informací a prevence potenciálního ohrožení
O peníze vás někdo může připravit i jiným způsobem než prachsprostou krádeží, a to zejména když si nepohlídáte zásadní osobní údaje jako PIN kód nebo CCV/CVC kód (napsaný na rubu platební karty v řádku pro podpis). K tomuto tématu lze rozdat mnoho různých rad, takže vyjmenuji v bodech alespoň několik nejdůležitějších:
- PIN kód si NEpište na kousek papíru a už vůbec papírek s PIN kódem nenoste v peněžence vedle karty. Pokud si chcete kódy a hesla uložit do počítače, pokuste se soubor alespoň lehce zabezpečit (neviditelný soubor, heslo atd.)
- PIN kódy a podobně důležitá hesla nikdy nikomu nesdělujte (ideálně ani rodinným příslušníkům). Podvodníci někdy volají potenciálním obětem, představí se jako bankéři odpovídající banky, a ptají se na osobní údaje. Jediný údaj, na který se zeptá skutečný bankéř, je jméno a buď datum narození, nebo část rodného čísla.
- Stejné pravidlo platí pro chování na internetu. Na žádných webových stránkách byste nikdy neměli zadávat PIN své platební karty, není to dokonce třeba ani při přístupu do online bankingu – pro tyto účely existují jiné způsoby zabezpečení. Pro online platby a převody se také používají jiné metody ověření, než PIN (zpravidla ověření přes SMS nebo biometrické ověření přes aplikaci v telefonu)
- Pokud možno, mějte přehled o všech svých transakcích a pravidelně kontrolujte komu a kolik peněz jste poslali. Díky pravidelnému kontrolování historie transakcí odhalíte případný podvod s kartou rychle a platby půjdou snadněji stornovat a vrátit na váš účet. Můžete si nechávat zasílat upozornění, když provedete platbu. Přijde upozornění ve chvíli, kdy jste nic neplatili? Zpozorněte a platbu prověřte.
V poslední řadě zmíním triviální záležitost, která však v praxi bude jistě daleko častějším důvodem ztráty karty, financí a úniku osobních informací. Nezapomeňte si po výběru z bankomatu vzít peníze a kartu, a v případě ztráty karty ihned volejte na zákaznickou linku své banky, kde vám ihned kartu zablokují, a brzo vystaví novou. Při zapomenutí vytažení hotovosti z bankomatu se ještě nemusí stát katastrofa. Peníze některé bankomaty umí vrátit zpátky do přístroje, jindy se o vrácení musí postarat nálezce, který obnos snad poctivě odevzdá na pobočce banky, která by měla snadno zjistit, kdo si peníze v bankomatu zapomněl.
Přijít o nějaké peníze při výběru je sice nepříjemné, ale podvody na platebních kartách by mohly stát daleko více. Ztráta peněženky s kartou by automaticky měla znamenat, že kartu zablokujete a necháte si vydat novou, i když svoji ztracenou kartu dostanete někdy zpět. Nikdy nevíte, kdo si opsal čísla, zkopíroval údaje na čipu karty nebo kdo co s kartou dělal a jak by mohl informace zneužít. Jakmile o kartu přijdete z jakéhokoliv důvodu, ihned jí zablokujte a nechte si vystavit novou.