Příručka

Bankovní identita – co to je a které banky ji nabízí

Oficiální komunikace se přesouvá online

Často se dnes můžeme dočíst, že ta nebo ona banka spustila funkci bankovní identity (různě pojmenované). O co ale vlastně jde, proč by nás měla zajímat a k čemu bankovní identitu vlastně můžeme využít?

Nejprve je potřeba říci, že státní správa se sice šnečím, ale alespoň nějakým krokem posouvá si 21. století, digitalizuje a hlavně umožňuje občanům komunikovat se státem online bez návštěvy pobočky, ale také se třeba podívat na všechny státem vydané doklady, zkontrolovat body na řidičském průkazu, trestní rejstřík, živnostenské oprávnění, výpis z insolvence nebo se mimo jiné podívat na všechny vlastněné nemovitosti (a řadu dalších věcí, které o nás stát ví a eviduje).

Nově lze také podat daňová přiznání nebo kontrolní hlášení online i bez datové schránky díky státnímu portálu Moje daně. Ověření totožnosti probíhá také třeba kvůli sčítání lidu. Časem se snad odemknou i další funkce a komunikace bude probíhat opravdu online se vším všudy a bez chyb.

Jak v tomto hraje roli bankovní identita?

Proč je toto důležité? Abychom mohli všechny tyto údaje kontrolovat nebo podávat online oficiální a klíčové dokumenty, je potřeba opravdu důkladně ověřit, že jde o nás. Typicky při návštěvě jakéhokoliv úřadu ukazujeme občanku, kterou lze ověřit a jasně vidět, že jsme to opravdu my, kdo na úřad přišel. Nestačí tedy jen naše e-mailová adresa nebo telefonní číslo, ale je potřeba ověření nějakým oficiálním dokumentem.

Již existují způsoby, jako přihlášení přes datovou schránku (pro jejíž založení jsme se museli identifikovat na Czech POINTu) nebo dalšími způsoby. Bankovní identita je další způsob, jak se k těmto oficiálním dokumentům dostat a komunikovat tak se státní správnou nebo soukromými společnostmi, aniž bychom potřebovali zakládat nebo zařizovat jiné způsoby přihlášení.

Banka totiž při zakládání našeho účtu ověří naši totožnost. Protože jde o instituce, které jsou licencované a v tomto ohledu důvěryhodné, mohou tak umožnit ověření totožnosti při přihlášení k online státním úřadům, ale časem také k oficiální komunikaci se soukromými firmami nebo k podepisování dokumentů online. Každá banka navíc musí získat pro použití bankovní identity akreditaci přímo od státu.

Portál občana – přihlášení přes bankovní identitu

Portál občana je portál, kde je možné vidět řadu údajů, které o nás stát eviduje, ale také si snadno vyžádat řadu dokumentů bez návštěvy úřadu. Je to automatické, snadné, efektivní a pohodlné.

Pro přihlášení je na výběr buď ověření přes datovou schránku (je možné si ji zdarma zřídit na libovolném CzechPOINTu, nebo eidentinta, tedy přes způsoby, které jsou pro tento úřad dostačující. Když klikneme na eidentitu, dostaneme na výběr z řady možností. Nemusíme všechny znát, kvůli některým je potřeba jít na úřad nebo podobné starosti, Nás zajímá možnost Bankovní identita.

Pod touto možností najdeme všechny banky, které současně tuto variantu ověření a přihlášení nabízejí (viz níže ve článku). Vybereme banku, u které máme účet a dostaneme se na stránku přihlášení do internetového bankovnictví. Do toho se přihlásíme standardním způsobem, čímž se ověří, že jsme to opravdu my, a přes banku se takto snadno umožní se do Portálu občana přihlásit. Bude možná potřeba odklikat, jaké všechny údaje banka předá při přihlášení.

Nemusíte tedy běhat na úřady nebo cokoliv zařizovat. Pokud vaše banka umožňuje bankovní identitu, ihned se můžete přihlásit k portálu občana stejně snadno, jako do svého internetového bankovnictví, bez jakéhokoliv dalšího zařizování.

Jaké banky nabízejí bankovní identitu

Kompletní seznam všech identifikačních prostředků najdete přímo na oficiálním státním webu zde. Kliknete na přihlášení a zvolíte jako metodu Bankovní identita. Vyjede vám seznam všech dostupných bank, které tuto metodu umožňují.

Co se týče bankovní identity, zatím ji umožňují tyto banky (někdy pod různými názvy):

V přípravě je pak bankovní identita UniCredit BankmBank

Seznam budeme aktualizovat, ale pokud není si chcete ověřit, jestli vaše banka bankovní identitu nabízí, vyzkoušet můžete přihlášení na Portálu občana nebo využijte odkazu výše, pod kterým najdete jak všechny banky, tak další společnosti, které získaly akreditaci pro podobný způsob ověření totožnosti online.

Podobné články

Back to top button