Příručka

Jak platit kartou online – internetové platby krok za krokem

Placení online je dnes naprosto běžné a dostupné

Nákupy přes internet jsou stále oblíbenější. Aby také ne, když už si dnes můžeme objednat vlastně cokoliv od nábytku, hračky, až po hotové jídlo nebo třeba donést nákup namísto návštěvy supermarketu. Online jde koupit snad všechno, a kdo používá internet, tak alespoň sem tam něco koupí nebo zaplatí online.

Díky obrovskému rozmachu technologií je dnes zaplacení online extrémně snadné a rychlé. Platba na dobírku nebo při převzetí stále ustupuje ze scény (i když budou tyto metody mít vždy své stálé zákazníky) a do popředí se derou platební metody jako rychlý bankovní převod, ale hlavně platba kartou, které jsou zdarma, rychlé a nemusíme spoléhat na to, že budeme mít hotovost nebo že doručovací společnost bude vybavena platebním terminálem při placení.

Platba kartou probíhá malinko jinak, než v obchodech, kde kartu buď zasuneme do platebního terminálu, nebo v případě bezkontaktních karet můžeme jen přiložit. U online plateb se totiž nikdy nezadává PIN, jako u běžných plateb v obchodech, ale platbu je nutné ověřit jiným způsobem.

Jak probíhá platba kartou na internetu

 • V internetovém obchodě vybereme platbu kartou

  V internetovém obchodě vybereme jako platební metodu platbu kartou. Někdy je potřeba vybrat i značku karty, typicky VISA, MasterCard nebo Maestro. Zvolíme tedy tuto metodu.

 • Vyplníme číslo karty, datum expirace karty a CVV / CVC

  Abychom mohli zaplatit, je potřeba mít kartu fyzicky u sebe nebo si tato čísla pamatovat. Typicky se vyplňuje 16místné číslo karty, 4místné datum expirace (obojí najdeme na přední straně karty) a trojmístný CVV / CVC kód, který najdeme na zadní straně karty v řádku, kde bychom se měli na kartu podepsat. V některých případech je potřeba vyplnit také jméno vlastníka karty, ale to není moc běžné.

 • Platbu potvrdíme způsobem, který vyžaduje banka

  Před samotným zaplacením je potřeba platbu potvrdit. Normálně bychom v obchodě zadali PIN kód, ale při online platbách je potvrzení jiné. Způsob potvrzení online plateb probíhá typicky opsáním kódu, který přijde přes SMS, nebo přes mobilní aplikaci banky, typicky otiskem prstu nebo obličeje (Face ID).
  Banky budou velmi pravděpodobně ustupovat od ne moc bezpečného ověření přes SMS, a budou trvat na biometrických údajích, což znamená, že pro online platby bude potřeba mít chytrý telefon a příslušnou aplikaci, kterou dodá banka. Zatím ale téměř vždy je možné využít SMS, i když pokud to je trochu možné, velmi doporučujeme přejít na biometrické údaje.

 • Počkáme na potvrzení platby

  Technologie nejsou bezchybné, takže je potřeba počkat ještě na informaci, že platba proběhla. To se stane obvykle během několika sekund a dobré internetové obchody o tomto dají vědět nějakou zprávou o úspěšném zaplacení. Chyby se typicky dějí jen v případě, že jste překročili limit na kartě, nemáte na účtu dostatek peněz nebo karta neumožňuje platby online. Mohou se stát i lidské chyby, jako zavření okna prohlížeče nebo překlik na jinou stránku, nebo výpadek internetového připojení. V jiných případech je chyba velmi vzácná, i když se samozřejmě občas stane i nějaká jiná chyba a platbu je pak nutné opakovat.
  Odešlou platbu typicky vidíme přímo v internetovém bankovnictví okamžitě, takže si můžeme ověřit, jestli platba odešla, nebo ne. Během objednávky na e-shopu také typicky musíme vyplnit naši e-mailovou adresu, takže potvrzení o platbě a faktura pak dorazí také na e-mail.

Jak povolit placení online kartou

Aby bylo možné platit online, je potřeba tuto možnost mít u karty povolenou, jinak je karta použitelná k placení pouze u fyzických platebních terminálů. Možnost placení online bývá zapnutá automaticky, ale pokud není (tedy vám při pokusu o zaplacení vyhodí e-shop chybu), je potřeba tuto možnost zapnout.

Naštěstí nejde o nic složitého a možnost placení kartou online lze typicky zapnout v internetovém bankovnictví, mobilním bankovnictví, nebo dokonce i při zavolání na infolinku vaší banky. Návštěva pobočky nebude prakticky jistě vůbec nutná a platit po internetu tak budete moci během pár chvil.

Podobné články

Back to top button