Co je revolvingový úvěr a příklady
📝Obsah
Co je revolvingový úvěr
Revolvingový úvěr je půjčka, kterou je možné opakovaně využívat, aniž by bylo potřeba jí pokaždé znovu sjednávat. Jde o předschválený úvěr, který klient opakovaně splácí a opakovaně ho může využívat, aniž by musel například navštívit pobočku nebo se o úvěr znovu hlásit a podepisovat nové smlouvy. Ideální je tak pro klienty, kteří daného úvěru chtějí využívat opakovaně, a pravidelně ho také splácet, případně pro klienty, kteří chtějí mít nějakou finanční zálohu pro všechny případy.
Limit revolvingového úvěru závisí na schopnosti klienta splácet. Pokud společnost usoudí, že je klient bonitní, tedy že své závazky splácí včas, je i limit revolvingového úvěru vyšší a klient tedy může čerpat vyšší částky. Posouzení bonity klientů se posuzuje i při případném navýšení limitu revolvingového úvěru.
Příklady revolvingového úvěru
Naprosto klasickým příkladem tohoto typu půjčky je využívání kreditní karty. Ta je napojena na samostatný úvěrový účet, kdy při samotném placení platí banka (nebo jiná společnost, u které máme kreditní kartu zřízenou).
Tento dluh je poté potřeba vyrovnat, ale můžeme jej zase opakovaně čerpat a využívat splacené peníze k dalším útratám. Jde stále o dluh, ale díky bezúročnému období, které trvá typicky až 55 dní, pak při splácení zaplatíme na korunu přesně, kolik jsme čerpali. Vysoké úroky naskakují až ve chvíli, kdy nesplatíme v bezúročném období.
Revolvingový úvěr není nutně vázán na kreditní kartu, a je možné si sjednat i úvěry bez karty, ale je pravda, že právě karta dodává pohodlí a možnost zaplatit třeba v obchodě nebo online v e-shopu.
Podobně funguje také kontokorent
Velmi podobně jako revolvingový úvěr funguje kontokorent, tedy doplňková služba k běžnému účtu, kdy může jít klient jít na svém účtu i do mínusu, což se hodí při nenadálých výdajích nebo když bychom třeba v obchodě při platbě debetní kartou překročili zůstatek, kdy si stále můžeme odnést nákup. Klient má vlastně vždy k dispozici nějaké peníze navíc pro případ nouze, nebo když potřebuje urgentně splatit nějaké jiné závazky a má těsně před výplatou, která daný dluh dorovná.
Hlavní rozdíl je v tom, že revolvingový úvěr můžeme čerpat vlastně kdykoliv chceme nebo usoudíme za vhodné, zatímco kontokorent je spojen s bankovním účtem a využijeme ho jen ve chvíli, kdy jdeme se zůstatkem do mínusu. Záporný zůstatek se pak automaticky splácí ve chvíli, kdy na účet přijdou peníze třeba z výplaty, zatímco u revolvingového úvěru si čas splátky vybereme sami.
Kontokorent také máme pouze v bance, ve které máme účet, zatímco revolvingový úvěr je možné sjednat u zcela jiné společnosti.