Příručka

Co je CVV/CVC, kde kód najdeme a jak chrání kartu při online platbách

Co je CVV/CVC?

CVV je zkratka pro Card Verification Value, CVC je Card Verification Code. Jde o stejný princip a záleží jen na výrobci platební karty, jak tento kód pojmenuje. Jde o trojmístný číselný kód, který najdeme na zadní straně karty v proužku pro podpis.

CVV/CVC
Foto: Airodyssey from en.wikipedia.org, CC BY-SA 3.0, prostřednictvím Wikimedia Commons

Narazit můžeme také na názvy jako CVV2, CVC2, CSC (Card Security Code) nebo CID (Card Identification Number). Kódy se mohou nacházet i na přední části karty nebo mohou mít 4 číslice, ale jedná se o karty, které se u nás nevydávají. Naprostá většina karet má tento kód trojmístný a nachází se v místě, které můžete vidět výše na obrázku.

K čemu je CVV/CVC kód dobrý?

Tento kód je potřeba k zadání online platby, v klasických obchodech s terminálem tedy potřeba není. Když ale zadáváme číslo karty při platbě v e-shopu nebo kdekoliv jinde na internetu, tak je potřeba toto číslo znát nebo ho přečíst a zadat z karty, jinak platba nemůže proběhnout.

Jak chrání naši kartu?

CVV/CVC kód je sice zřetelně napsaný na kartě, ale i tak slouží jako další stupeň ochrany našich plateb. Pokud se karta fyzicky dostane někomu do ruky, tak si samozřejmě může číslo přečíst, ale v obchodech nebo při platbách u platebních terminálů typicky kartu ukazujeme jen jednou stranou, tou druhou přikládáme nebo vsouváme kartu do terminálu.

CVV/CVC kód také není nikde uložen na magnetickém proužku karty. I kdyby se někomu podařilo tento magnetický proužek přečíst (například přidáním své čtečky na bankomat), nezíská tak tento trojmístný kód, který je k online platbám potřeba.

Kód se také neukládá do internetových prohlížečů nebo správců platebních karet, pokud si kartu chceme uložit pro snadnější vyplňování na platebních branách. Proto je potřeba ho vždy znovu zadat, aby se ověřilo, že skutečně kartu máte nebo si toto číslo pamatujete.

CVV/CVC kód si také neukládají online obchody, takže při případném úniku dat budou mít vždy útočníci nějaký důležitý údaj, který z karty nedostali. Proto pozor na obchody, které nějakým způsobem umožňují si uložit kartu pro pozdější nákupy. Rozhodně ti takto kartu neukládejte, mohlo by se to vymstít, a oněch pár ušetřených sekund při zadávání platby za to rozhodně nestojí.

Jste kvůli online obchodům nervózní? Zkuste virtuální platební kartu

Virtuální platební karta nemá fyzickou podobu, tedy není z plastu a nemáme jí v peněžence, ale můžeme jí mít ve svém internetovém bankovnictví a má jinak všechny náležitosti platební karty. Vydaná je okamžitě, zrušená také, a to vše zdarma. Virtuální platební karty se tak skvěle hodí pro nakupování online.

Zaplatíte jednou a pak klidně kartu zdarma zrušíte, aniž by jí kdokoliv mohl použít nebo zneužít. Při dalším nákupu si jen během chvíle zřídíte novou virtuální kartu, která má zase jiné údaje. O tom, jak virtuální platební kartu zařídit, se zeptejte přímo u své banky.

Podobné články

Back to top button