NovinkyPříručka

Bezpečnost nakupování na internetu

Nejen díky technickému pokroku se obliba nakupování přes internet dostává do popředí. Pohodlí, čas, ceny, ale také bezpečnost v dnešní pandemické době jsou jen některými výhodami, které tento způsob pořizování věcí nabízí. Bohužel se zvyšující se oblibou se zvyšuje také počet podvodných stránek. V tomto článku přinášíme pár zaručených rad, jak takovou podvodnou stránku poznat a jak se vyhnout nechtěným a zbytečným problémům.

1) Prověření společnosti

Prvním bodem by určitě mělo být prověření dané společnosti. Mají na stránkách adresu a všechny potřebné informace? Pokud narazíte na firmu, o které jste nikdy neslyšeli, vždy si ji můžete podle jejího identifikačního čísla najít na výpisu z rejstříku firem. Prověření důvěryhodnosti firmy je první věc, kterou byste měli udělat. Hodně lidí se nechalo nachytat zadáním špatné webové adresy. Některé podvodné stránky používají názvy oficiálních prodejců a stane se, že je jediným rozdílem obyčejná pomlčka. Buďte pozorní! Pokud se vám cokoliv nezdá, raději si najděte obchod jiný. 

2) Recenze a zkušenosti

Druhým bodem by mělo být přečtení recenzí a zkušeností jiných zákazníků. Samozřejmě tou nejlepší recenzí jsou buďto naše předchozí zkušenosti s daným internetovým obchodem nebo zkušenost někoho, koho známe. U recenzí na internetu si dávejte pozor. Některé podvodné stránky si píšou sami falešné kladné recenze. Poznáte je ale především přehnaným chválením, zvláštními přezdívkami a opakujícím se stylem komentářů. 

3) Způsob platby

Před objednáním si také zkontrolujte, jaké jsou možnosti platby. Pokud nemáte se stránkami žádné předchozí zkušenosti, rozhodně byste neměli platit zboží předem převodem nebo platební kartou. Je vždy lepší, alespoň poprvé, platit na dobírku. Tak si budete jisti, že zboží zaplatíte, až ho budete mít přímo v ruce a nestane se, že budete jak bez peněz, tak bez zboží.

Peníze předem posílejte opravdu jen tam, kde jste si na 100 % jistí, že je to v pořádku. Pokud už platíte například bankovním převodem, dávejte pozor, ať neuděláte chybu při zadávání čísla účtu nebo částky. Pokud peníze zašlete špatně, můžete se dostat do pořádné šlamastyky. Ne vždy totiž máte nárok na navrácení peněz. 

4) Zadávání informací při registraci

Téměř na každém eshopu po vás budou chtít, abyste se před placením na danou stránku registrovali. Dávejte si pozor, jaké informace prodejci dáváte. Jméno, adresa a kontaktní údaje, to vše je zcela normální (a bez těchto informací byste stejně zásilku ani teoreticky nemohli dostat, pokud si jí objednáváte s donáškou domů). Pokud po vás ale budou požadovat například číslo občanského průkazu, rodné číslo nebo třeba bankovní údaje ještě před provedením platby, tak dejte od nákupu raději ruce pryč.

Tyto informace ke své činnosti rozhodně nepotřebují a jejich zveřejněním byste si mohli zadělat na pořádné problémy. Stejně tak si dávejte pozor, s čím vším na stránkách souhlasíte.

5) Kontrola zboží a reklamace

Další důležitou věcí je jednoznačně kontrola zboží při převzetí od dopravce. Zní to jednoduše, ale málokdo to dělá. Stejně tak si určitě přečtěte reklamační řád daných stránek. Většina internetových obchodů má možnost zboží do určité doby vrátit a nabídne vám za něj náhradu nebo vrácení peněz. Někde to tak ale být nemusí a vy tak můžete zůstat se špatným zbožím a bez peněz, bez nároku jakékoliv náhrady. 

Na závěr asi stojí za to říct, že pokud se člověk řídí především vlastní hlavou a dodržuje jednoduché zásady, podvodníkům by naletět neměl. Samozřejmě, že někteří internetoví zloději jsou zkušení a mají v rukávů spoustu triků. Nejeden člověk se nachytal a místo zboží mu zbyly jen oči pro pláč. Proto buďte zodpovědní a pozorní a nepodceňujte nebezpečí, které na internetu může číhat. 

Podobné články

Back to top button